BTA41-600B (600V/41A) TO-3P TRIAC
Triac BTA41-600B TO-3P:
- The triac can drive in both directions, it is bidirectional Current: 41 A. / Voltage: 600 V
Product Description
The description :
- The triac can drive in both directions, it is bidirectional
It has 3 terminals, which are:
- Anode 1
- Trigger
- Anode 2
Specifications:
- Model #: BTA41-600B
- Package type: TO-3P
- Rated current: 41A.
- Nominal voltage: 600 V.
- Trigger current (QI), Igt: 50mA