BTA16-600 (600V/16A) (TO-220) TRIAC (BT137)
Triac BTA16-600 TO-220:
- The triac can drive in both directions, it is bidirectional Current: 16 A. / Voltage: 600 V
Product Description
The description :
- The triac can drive in both directions, it is bidirectional
It has 3 terminals, which are:
- Anode 1
- Trigger
- Anode 2
Specifications:
- Model #: BTA16-600
- Package type: TO-220
- Rated current: 16A.
- Nominal voltage: 600 V.
- Trigger current (QI), Igt: 50mA
- Dimensions: 10.4 x 4.6 x 9.3mm